Başarılı Bir Ticari Gayrimenkul Satıcısı, Alıcısı Nasıl Olunur?

Ticari gayrimenkul bir emlakçılık işinden daha fazlasıdır. Ticari gayrimenkul bir iş gayrimenkulüdür ve kendi endüstrisi vardır. Endüstrinin oyuncuları iş insanı bakış açısına sahiptirler, konut işindeki gibi duygularla değil, ticari bakış açısıyla gayrimenkulün onun işine katkısını, üretim faktörleri içindeki maliyet payını vb. Durumları içerir.

1. Kendiniz Yatırımcı Olun

Yatırımcılar yatırımcılarla çalışmayı sever, bu yüzden kendiniz de bir yatırımcı olmanız veya yatırımcı gibi düşünmeniz gereklidir. Bu şekilde bildiklerini bilir ve güvenlerini kazanırsınız. Kiracı yerine ev sahibi gibi konuşabiliyorsanız, yatırımcılar size doğru yönelecektir.

Bir yatırımcıdan gayrimenkul yatırımına nasıl başlayacağınızı öğrenmek, öğrenmenin en iyi yoludur. Kendinizi bana bırakın. Temel bilgileri öğrenin, sonra başlayın. Bir mülk satın alın ama küçük başlayın. Kanalları ve süreci öğrenirsiniz. Sadece diğer yatırımcılarla tanışmakla kalmayacak, aynı zamanda söylemeye değer bir şeyleriniz de olacaktır.

2. Finansal Eğitim Alın

Hangi blogları, web sitelerini, gazeteleri, dergileri ve kitapları okuyorsunuz? Zamanınızı nasıl harcadığınız önemlidir, sürekli öğrenmek için çaba göstermelisiniz. TV, radyo, internet ve çok daha fazlası aracılığıyla değerli bilgiler sürekli olarak ücretsiz olarak verilmektedir. Günün ekonomik konularına dalın ve ticaret dilini anlayın. Bu, bir yatırımcı gibi konuşmak için gerekli tüm finansal dilleri anlamanıza yardımcı olacaktır.

3. Yatırımcının Dilini Öğrenin

Yatırımcıların gerçekten önemsediği şey para değil, yatırım getirisidir. Sonuçta yatırım dünyasında “para kazanıyorsunuz” anlamına gelen birçok kelime vardır:

Brüt Kira Çarpanı (BKÇ)

Kapitaliasyon Oranları (KO)

İlk Getiri Oranı (İGO)

Nakite Dönüş Hızı (NDH)

Amortisman Süresi (AS)

Takas ve Değişim Değeri (TDD)

Muhtemel Vergi Düzenlemeleri

Bu terimlerin ne anlama geldiğini ve her duruma nasıl uygulandığını öğrenin. Bu, herhangi bir konuşmayı herhangi bir yatırımcının anladığı bir konuşmaya geçirmenin en iyi yoludur.

Bu ticari süreçte sizinle yol almaktan çok keyif alacağımızdan emin olabilirsiniz. Daha fazlası için bize ulaşabilirsiniz.

Ticari Gayrimenkul Yatırımı Nasıl Yapılır?

Ticari gayrimenkul ticari faaliyetler için yada kira getirisinin yüksek garantili olduğundan dolayı konut yatırımından daha karlıdır. Özelikle işletme yapmak amacı ile alım yapılırsa 3 yılda kendini amorti ederken kiraya verme durumunda 7 ile 10 yılda kendini amorti eder. İş yeri kullanmak amacı ile kiralayan kişi gayrimenkulün bakımını yapar ve ilk iş kirayı ödemek olduğundan kira parasının alamamak gibi bir durum söz konusu yok gibidir. Net Yatırım olarak konut yada ticari kiralamalarda kesinlikle noter onaylı anlaşma yapmanızı tavsiye ederiz. Konutta doluluk oranı % 70 iken Ticari alanlarda % 95 civarında dır tabii ki sokak arası bir yerden söz etmiyorum. İş yeri alımında cadde üzeri yada insanların yoğun olarak kullandığı bir konumda olmalıdır.

Gayrimenkul Yatırımından Para Kazanma Yolları

Birçok kişi Gayrimenkul’den para kazanıyor siz neden kazanmıyorsunuz? Sizlerde gayrimenkul zengini olabilirseniz, Gayrimenkul’den para kazanmak istiyorsanız birçok seçenekten birini tercih edebilirsiniz. Gayrimenkul piyasası inişli çıkışlı olmasına karsı yine de en güvenilir ve uzun vadede getirisi garanti olan milletimizin sevdiği bir yatırım aracıdır. Gayrimenkul kadar rahat para kazandıran ve geceleri rahat uyumanızı sağlayan başka yatırım yok.

1. Yöntem olarak al bekle ve sat yöntemidir. Bu yöntemi kullanmak isteyen yatırımcılar piyasa da yatırımcı bilgisine sahip uzman danışmanından kendilerine kelepir yer geldiğinde bildirmelerini istesinler. Yer geldiğinde yeri analiz ederek yıllık değer artısını ve başka gelirleri olup olmadığınız analiz ederek uygun fiyatta alım yapsın sonra beklesin ve satsın bu kadar basit. Burada dikkat edilecek nokta alım yapılacak gayrimenkulün arsa alımında dikkat edilecek noktalara uyulmasıdır.

2. Yöntem olarak takasa girme; ucuza bulduğunuz bir gayrimenkulü değeri daha yüksek bir gayrimenkulle takas etme yöntemini kulanın böylelikle az bir fark ödeyerek daha iyi gayrimenkule sahip olursunuz. Bunu tapuda takas olarak belirtirseniz vergi de ödemezsiniz.

3. Kredi ile ev alıp birkaç yıl ödemeleri yapmak ve sonra size olan maliyetinden daha yüksek rakam ödeyecek birini bulmak. Siz 150,000 TL ye ev aldınız bir yıl sonra size ödeme haricinde 15,000 TL fazladan para ödeyecek birini buldunuz kredi çektiğiniz bankaya giderek kredinizi ev alan devir ederek karınızı alın ve satış işlemini gerçekleştirin.

4. Topraktan ev alma yollu güvenilir bir inşaat firmasının temelinden ev alın ödemelerinin bir kısmını nakit kalanı da taksit taksit yatırın en son tapu alımında hesabı kapatarak evi daha yüksek fiyata satın böylelikle alımda ve satımda fark olduğundan en az % 20 kar elde edersiniz. Ödemeleriniz bitmese inşaat firmasından evi satışa çıkartın ve sattıktan sonra ödemenizi yapın bu kadar.

5. Evin değerini artırarak satın gayrimenkulün değerini artırma yöntemlerini kullanın. Evin değerini artırmak için yenileme çalışmaları yaparsanız bazen ufak bir çalışma eve değer katar. Bunun size maliyetini + evi alma maliyeti ve kârınızıda ekleyerek satışa çıkartın.

6. Şehir merkezlerinde yüksek bedeli konutlar almak yerine gelişme bölgelerinde arsa alarak kat karşılığı vermek. (Örnek: Tekirdağ Şarköy, İstanbul Silivri vs.) Nitekim bu değer artışından arsaya yatırılan para kurtarıldıktan sonra bir daire bedavaya geliyor. Önemli olan doğru oranlarda kat karşılığına vermek.

7. Eski, müstakil evleri satın alarak burayı kentsel dönüşüme sokmak ve daireyi yenilemek için bir firma ile anlaşmak. Küçük eski yapılarda hisseli yer alırken imar durumuna ve arsa payına dikkat edin. İmarsız yerden uzak durun arsa payınız 50 m2 işe 2 emsal yeri kat karşılığı verdiğinizde size en az 100 m2 daire düşer.

8. Küçük bedellerle doğru yerde boş arsa alın ve üzerine değer katacak yatırımlar yapın. Arsaya çiftlik, Konut, Büyük baş hayvan yetiştirmek, Tavukçuluk, kültür bitkisi, fidanlık, Çiçekçilik, Fidan ve ağaçlama çalışmaları, Yol, su, elektrik almak değer artısına neden olur. İmarlı arsa almak yerine tarla alarak değer artısı yaptığınızda hem üzerine eklediğiniz katma değerden ve yıllık artıştan kazanç sağladığınız gibi ziraat çalışmalarından da karlar elde edilir. Bazen bir yıllık üründen bile arsanın anaparasını kurtaracak yerler bulmanız söz konusudur.

9. Verimsiz çorak arazilere güneş enerji sistemleri kurarak güneşten elektrik üretimi ve devlete satmak.

Burada yatırım yaparken dikkat edilmesi gereken nokta lokasyon olarak gelişime açık alanları tercih etmeniz ve HS Gayrimenkul Koçu uzmanlığımıza kulak vermeniz olacaktır.